Zápis z jednání  

Workshop OSAD  26.11.-37-112010 Říčany

 

 

1-shromáždění vyjádřilo podporu akci „Děkujeme , docházíme“ a doporučilo vyzvat  na Výboru  ČDS jeho členy k vyjádření či nevyjádření podpory této aktivitě.

Shodli jsme se,že lékaři pracující  v zaměstnaneckém poměru  v nemocnicích nejsou dostatečně finančně ohodnocení.Dále jsem se shodli názoru,že je třeba řešit vzdělávání mladých lékařů,jehož systém je stále měněný a je také příčinou nespokojenosti lékařů se současným stavem zdravotnictví v ČR

 

2. Ad signální kódy:

Vyvázat  z povinnosti vykazovat tyto signální kódy nejen lékaře v soukromé sféře,kteří již byli informováni na webových stránkách OSADu,ale bylo by vhodné,informovat  buď na stránkách ČDS nebo v dopise členům ČDS,event. i přes SAS/ internisté pečující o diabetiky / a Svaz nemocnic ,aby ani tito lékaři  nevykazovali signální kódy  s odkazem na právní problematiku spojenou  s jejich vykazováním.

3. MUDr. Spousta upozornil na problematiku spojenou se vzorky léků, které lékaři mohou dostávat od zástupců farmaceutických firem a  kontrolami SÚKLu- je nutno vést záznam

o přijetí vzorků,vypsat vždy  přesně,který lék,jakou šarži  lékař určitému pacientovi vydá. Chodí kontroly SÚKLu, nedodržení předpisu je finančně trestáno.

4.Problematika regulací:je možno využít dopisu ČLK. Při řešení regulace pojišťovnou je třeba zdůraznit formulaci „ léčby lege artis“, kterou musí pojišťovna respektovat a ona má dokazovat, že lékař neléčil lege artis a proto může být pokutován.

Bude osloven Výbor ČDS k vydání stanoviska k téměř plošné regulaci za léčbu v oboru diabetologie za rok 2009

5.Algoritmus péče o nového diabetika- spolupráce PL a diabetologa.

MUDr. Jiří Hradec přednesl soubornou přednášku, která je určena pro setkání s PL a která obsahuje důležité informace spojené s vykazováním kódu 01201 – viz dále.

Celé shromáždění účastníků workshopu řešilo  nové problémy nastolené Algoritmem a zavedením kódu Péče PL o nekomplikovaného diabetika

A- nový diabetik by měl být dle názorů všech zúčastněných poslán k diabetologovi,který byl měl provést vstupní vyšetření včetně nezbytné  základní edukace.

Klademe především důraz na  odesílání mladých, resp. pacientů nižšího věku,věková hranice do 70 let,kde je zejména třeba klást důraz na včasnou a intenzivní léčbu a vyloučení všech komplikací.Pokud by diabetolog doporučil další péči u PL s doporučením  léčby,pak by kontrolní vyšetření v  diabetologii bylo vhodné minimálně po dvou  letech, možná i 1x ročně.

 B-Je nutno vyzvat Výbor ČDS, aby byla  řešená  otázka dispenzarizace v.s léčba diabetika

-         dořešit problém, jak bude  pacient léčený při odeslání k dispenzarizaci-

-          Dle Algoritmu  diabetolog má řešit všechny komorbitidy- nutno přesně specifikovat, o jaké půjde diagnózy: Hypertenze a  dyslipidemie

-                                               Nebo také   ICHS chron??

-                                                            ICHDKK??  / dle doporučení  angiologů/

-                                                Diabetická neuropatie ??- léky bez omezení odbornosti

                                            L+ další možné komorbidity nespojené pouze s DM..

 Zde je  vhodné  projednat postup přesně se SPL, aby se předešlo možným problémům.Např. zvýšení nákladů na diabetiky v ambulanci  diabetologa.

C-Pacient odeslán ke konzultaci  dle parere PL- 

Zde trváme na tom, aby odesílající PL  poskytnul k tomuto vyšetření  vše,co obsahuje kód 1201, který si nově PL vykazují- viz přednáška  Mudr. J.Hradce

-         Pokud pacient nebude mít tato vyšetření, lze pacienta odmítnout??

-         Či  provést diabetologická opakovaná vyšetření po ukončení  dodatečných vyšetření.

-         Tím se navýší indukovaná péče + práce diabetologa: nutno  upřesnit vykazování kódů diabetologů

-         Doporučená léčba: diabetolog  při špatné kompenzaci, tedy HbA1c nad 5,3% IFCC    možnost  doporučit léčbu, která ale  není  nyní možná v ambulanci PL:

-         léčba  BI,P/analog,HM jen s doporučením, povoleném diabetologa / gliptiny, glitazony.

-         Jak řešit nezbytnou edukaci  diabetika při zjištění DM:

-         Edukace při zahájená selfmonitoringu- pacienti, kteří si koupí vlastní glukometr- a budou chtít edukaci --předpisy testačních proužků –

-         Jak postupovat při odesílání pacientů z jiných ordinací do diabetologie:

-         po hospitalizaci, oční ordinace, kardiologie,…

-         Zatím  asi pojiš´tovny nereagují  na fakt, že pacienti nejsou posílání nejprve k PL a od něho do ordinace PL,

-         Ale zde může být  riziko, že může dojít k vykazování souběžné péče, proto  diabetolog   PL informovat o zahájení péče a domluvit se na postupu.

 

MUDr. Tomáš Merhaut zjistí, jak by bylo možné vykazovat péči o diabetiky při Algoritmu? Zda vykazovat při konziliu komplexní vyšetření nebo cílené/obdoba předoperačního vyšetření/ a jak postupovat, pokud PL nesplní podmínky vyšetření ke konsiliu

 

Otázky, které vznikly přijetím Algoritmu, pak zástupci OSADu přednesou na schůzi Výboru ČDS  14.12.2010, aby pak tato problematika byla řešena na plánovaných setkáních s PL s vědomím a souhlasem  celé společnosti diabetologů.

 

zapsala MUDr. Eva  Račická